VRTNICE
 
Ena izmed najstarejših rož in vsekakor kraljica med njimi, je vrtnica. Njihova lepota je izredna, razlilčnih barv in oblik. Od vrste vrtnice je odvisen tudi njihov mamljiv vonj. Preprosto povedno, je vrtnica tista roža, ki ne sme manjkati v nobenem vrtu. Vrtnice potrebujejo prostor z veliko sonca, z rodovitno in dobro odcedno zemljo. S primernimi gnojili za vrtnice, jih redno gnojimo, prav tako pa je potrebno tudi redno obrezovanje.
 

SAJENJE VRTNIC

Sadimo jih jeseni (oktobra in novembra), ter na začetku pomladi (marca in aprila), ko zemlja ni več zmrznjena. Pomembno je, da novih mladih vrtnic ne sadimo na isto mesto, kjer smo vrtnice gojili že dve ali več let, saj jih kaj lahko napadejo vrtnične koreninske bolezni (korenine starejših vrtnic , ki rastejo na tej gredi, so manj občutljive).
Če bi radi kljub vsemu na gredi nasadili novo vrtnico, izkopljemo od 40 do 50 cm globoko jamo, premera 60 cm. Sadilno jamo najprej napolnimo s preperelim hlevskim gnojem in nato z zemljo z drugega dela vrta, kjer nismo gojili vrtnic.
Pred sajenjem sadiki vrtnice predolge ali poškodovane korenine obrežemo in jo od 3 do 6 ur namakamo v posodi z vodo.
Sadike ne sadimo pregloboko, cepljeno mesto naj bo vsaj dobre 3 do 5 cm pod zemljo, kar preverimo tako, da čez jamo damo ravno palico in ugotovimo ali je cepljeno mesto dovolj globoko.
Po sajenju vrtnico dobro zalijemo in jo zavarujemo pred mrazom, tako, da jo obsujemo z zemljo. Na zelo izpostavljenih legah vrtnico dodatno zaščitimo še s smrečjem.

OBREZOVANJE VRTNIC

Za obrezovanje vrtnic veljajo osnovna pravila, drugače pa je obrezovanje odvisno od tipa vrtnice.

Vrtnice obrezujemo v jeseni potem, ko odvržejo liste in spomladi, preden poženejo brsti. Od obrezovanja je odvisna bujnost rasti in obstoj vrtnice.

Vejo režemo poševno tik nad brstom, ki kaže v tisto smer, kamor želimo, da se razvije nov poganjek.
Redno odstranjujemo slabotne in odmirajoče veje - vedno odrežemo do zdravega, belega prereza. Odrežemo tudi pregoste poganjke, ki bi ovirali glavne veje. Glavne poganjke prikrajšamo na 5 - 7 očes. Upoštevati moramo, da najbolj bujno cvetijo vrtnice z dvoletnimi poganjki, zato vrtnice redno pomlajujemo

RAZMNOŽEVANJE VRTNIC

Razmnožujemo jih lahko iz semena, s cepljenjem na podlago in s potaknjenci. Doma je najbolj priljubljeno in seveda najenostavnejše razmnoževanje s potaknjenci (olesenelimi ali zelenimi).

V nadaljevanju si bomo podrobnjeje ogledali primer razmnoževanja z olesenelimi potaknjenci.
Olesenele potaknjence režemo jeseni, potem ko vrtnicam odpade listje. Lahko jih sicer režemo tudi spomladi po obrezovanju, vendar je takrat prijemljivost manjša.

Narežemo jih na dolžino od 15 do 20 cm, 1 do 2 mm pod spodnjim brstom ravno in 1 do 2 mm nad gornjim brsto poševno.
Naredimo vrsto lukenj globokih 15 cm (potaknjence smo narezali na dolžino 20 cm), ki so narazen dobrih 10 cm.
Potaknjence posadimo v pripravljene luknje in jih še nekoliko obsujemo z zemljo, da jih zaščitimo.

Zelo dobro je, če za posaditev potaknjencev uporabimo črno folijo, saj se bodo potaknjenci posajeni na črni foliji hitreje ukoreninili (toplejša in manj izsušena zemlja).
Potrebni material in orodje:
Material:
- sadika vrtnice
- preperel hlevski gnoj
- zemlja
- voda
- oleseneli potaknjenci
Orodje:
- vrtne škarje
- lopata
- zalivalka
- vedro