PRESTAVITEV RADIATORJA
 
Ob prenovi stanovanja smo na steno kjer je bil radiator predvideli vrata. Ob tem se je pojavila zahteva po premiku le tega z mesta kjer je bil saj bi ob obstoječi situaciji oviral prehod. Radiator bomo premaknili pod okno druge sobe.
 
Najprej ogrevalni sistem izključimo in iz njega spustimo vodo. Ventil za izpust vode je običajno ob kurilni napravi. Vodo spustimo v odtok.

Ko smo to storili odvijemo ventila (dovodni in odvodni), ki sta privita na cev s katerga smo sneli radiator.
Zarišemo potrebno dolžino cevi, in sicer tako, da ne bo ovirala prehoda. Torej moramo do roba odprtine za vrata. Pomagamo si s kolenom, ki ga bomo uporabili za to, da bomo obrnili smer poteka cevi.
(Zarisali smo dve črti. Prva z leve je mesto, kjer bomo cev odrezali, druga pa mesto do katere bomo vrezali navoj.)
Sedaj s kotno brusilko odrežemo odvečni del cevi.
V našem primeru je v tem trenutku nastal problem. S setom za vrezovanje navoja v tem primeru navoja ne moremo vrezati, saj je prostora za vrezovanje premalo.
Zato smo pripravo prisiljeni malenkost prirediti. Da bomo navoje lahko vrezali s sprednje strani moramo nože obrniti. Na vrezovalni glavi odvijemo vijake s katerimi je privit pokrov. Ta pokrov drži rezalne nože glave na svojem mestu.
Noži so oštevilčeni in si sledijo od št.1 do št.4.

Ker bomo nože obrnili se spremeni tudi smer rezanja, zato moramo zamenjati mesti nožev s parnimi ali neparnimi številkami. Mi smo zamejnali mesta nožev 2 in 4.
Ker smo nože obrnili moramo zamenjati mesta nožev v glavi.
Ker smo z obračanjem nožev izgubili stabilnost oz. vodilo, ki je v prejšnji varianti držalo cev pravokotno na navoj, bomo morali uporabiti za vrezovanje nekaj več moči, pazljivosti in potrpljenja. Glavo bo na začetku vrezovanja bolj težko nastaviti pravokotno na cev. Po nekaj vrezanih zavojih bo stvar gladko stekla, skoraj enako kot z vodilom.
Ko smo navoje vrezali, na njih navijemo teflonski tesnilni trak (1 zavoj) ali uporabimo predivo.
Sedaj na cev privijemo kolena.
Priključek na cevi je pripravljen za podaljšanje, zato se lotimo dela z radiatorjem.
Pred tem, da radiator pritrdimo na steno jo prepleskamo, saj si tako prihranimo kar nekaj časa kasneje, ko bi morali le tega zopet snemati, da bi lahko prepleskali steno za njim.
Ker bomo radiator postavili pod okno, izmerimo in zarišemo luknje za pritrditev tako, da bo radiator pritrjen na sredino okna. V našem primeru premikamo radiator v prostor, kjer še ni tlakov, zato bomo merili tudi višino, da ne bo radiator pritrjen prenizko (tlak). Luknje zarišemo in jih pred izvrtanjem preverimo še z vodno tehtnico.
Zavrtamo luknje za zidne vložke...
... in pritrdimo nosilce z vijaki na steno.
Na radiator privijemo ventile, dovodni in odvodni (za regulacijo in zapiranlega). Na oba namestimo spojko z obojestranskim navojem. Za zvezo uporabimo teflonski tesnilni trak ali predivo.
Ko smo pritrdili radiator z nosilci na steno, vzamemo cev in jo po meri odrežemo z žago. Merimo od konca cevi oz. kolena, ki smo ga namestili nanjo do radiatorja oz. spojke. Lahko izmero naredimo tudi s cevjo, saj je dovolj gibljiva, tako dobimo natančno mero.
Cev na meri odrežemo z večnamensko žago.
Robove lahko popravimo z tapetniškim nožem.
Nato nataknemo matico spojke na cev.
Z globilom, lahko uporabite kakšen debelejši okrogel kos orodja, npr. ravni del svedra (ne rezalni), nekoliko razširite cev pri kraju.
Sedaj vstavite notranji del spojke. Ta ima dva tesnila. Ožji del gre v cev.
Če smo preveč razširili cev ali neenakomerno si lahko pomagamo s kladivom s gumijasto glavo, ki ne poškoduje spojke. Vendar to v skoraj nikoli ni potrebno.
Sedaj matico spojke enostavno potegnete prek notranjega dela...
... in privijete na koleno. Matico privijete do kraja.
Enako storite pri vseh drugih spojih. Če spojka nima lastnih tesnil uporabite teflonski trak ali predivo za vsak tak spoj !

Cev lahko krivite kar z roko, vendar pazite, da je ne "prelomite". Za večje oz. ostrejše kote si raje omislite koleno.
Cevi bomo skrili v tlak, tako da napeljava ne bo motila prostora.
Potrebni material in orodje: v našem primeru
Material:
- cev ALUMPLAST 12/16
- spojka 1/2" Z+Z
- spojka 12/16 1/2"
- teflonski trak (opcija)
- predivo (opcija)
- vijaki
- zidni vložki

16mm x 2mm x 8m
2 kos
4 kos




Orodje:
- set za rezanje navojev
- set ključev
- globilo (opcija)
- kladivo z gumijasto glavo (opcija)
- kotna brusilka
- večnamenska žaga (za PVC in ALU)
- električni vijačnik in vrtalnik
- tapetniški nož
- pleskarski čopič
- izvijač križni in ploski
- svinčnik